O nás           Ponuka           Ako to funguje           Fotogaléria           Na stiahnutie           Pracovné príležitosti           Kontakty


Ako to funguje?      


  Pár slov na úvod
  Fotovoltika (z angličtiny Photovoltaic) je metóda, pri ktorej sa slnečné žiarenie s využitím fotoelektrického javu mení na elektrickú energiu.
  Slnečné žiarenie je tvorené z maličkých častíc nazývaných fotóny, ktoré dopadajú na negatívne nabitý polovodič a tým vyrážajú z atómov elektróny, ktoré prechádzajú do pozitívne nabitej vrstvy. Tento pohyb elektrických nábojov vytvára pri správnom zachytení a usmernení jednosmerný elektrický prúd (DC). Proces sa nazýva fotoelektrický jav.
  Rozlišujeme tri druhy slnečného žiarenia: priame slnečné žiarenie, rozptýlené (difúzne) žiarenie a odrazené žiarenie - od zemského povrchu alebo od iných objektov.
  Kompletný fotovoltický systém, napojený na elektrické rozvody nehnuteľnosti alebo na distribučnú sieť, vyrábajúci a dodávajúci elektrickú energiu, nazývame fotovoltická elektráreň.
  Typy fotovoltických systémov: mobilné systémy, samostatné (ostrovné) systémy Off-Grid, systémy prepojené na sieť On-Grid a hybridné systémy.
  Medzi hlavné komponenty fotovoltických solárnych systémov patria: fotovoltické panely, regulátory nabíjania, invertory (striedače alebo meniče napätia), batérie, atď.

  Oplatí sa to?
  Mnohí sa zamýšľate nad tým, či sa slnečná elektráreň vôbec oplatí. Možno vás o tom presvedčia nasledovné dôvody:
  • nižšie vlastné náklady na elektrickú energiu
  • využitie štátnej dotácie (garancia zákonom)
  • vložená investícia prináša výnos
  • využitie obnoviteľných zdrojov energie, čím sa šetrne správame k prírode
  • dlhodobé výhody výroby elektrickej energie
  • výroba neprodukuje žiadne škodlivé látky a nemá iný negatívny vplyv na okolie
  • jednoduchá prevádzka, takmer žiadna údržba